5 sposobów, jak poradzić sobie z upałami

Mamy upragnione lato. Patrząc na lipiec obawiałam się, że wakacje przemkną nam niepostrzeżenie i nie zdążymy nacieszyć się słońcem. Tymczasem od tygodnia mamy upały, a w Polsce przyjmuje się, że upałami nazywamy temperatury powyżej 30 stopni Celcjusza. Korzystajmy więc jak najdłużej nie tracąc przy tym zdrowego rozsądku i odrobiny wyobraźni. 

jak radzić sobie z upałami

Jak radzić sobie z upałami?

- pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu! Przy wysokich temperaturach powietrza należy przyjmować jak najwięcej płynów. Przyjmuje się, że powinno to być nie mniej niż 2 litry wody dziennie. By zapewnić sobie dodatkowe orzeźwienie wystarczy wrzucić do wody kilka listków mięty lub plasterków cytryny. Ja dodaję i cytrynę i miętę. Warto też sięgać po arbuza, który w 92% składa się z wody, a więc jeśli twoje dzieci mają już dość ciągłego picia wody, podsuń im arbuza, który, jeśli będzie powycinany w fikuśne kształty zniknie z talerza w mgnieniu oka.

- schładzaj organizm. By poczuć się rześko warto w ciągu dnia zafundować sobie chlodny prysznic, który schłodzi i orzeźwi ciało. Warto też nie wycierać się do sucha, a jedynie delikatnie osuszyć skórę i pozwolić, by woda sama swobodnie wyparowała. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystania w ciągu dnia z prysznica, warto schładzać organizm kostkami lodu, o które można poprosić nawet w restauracji czy kawiarni. Wystarczy przyłożyć jedną kostkę w takie miejsca jak nadgarstki, zgięcia łokci, kolan, czy dekolt, by poczuć natychmiastowe orzeźwienie.

- unikaj słońca w godzinach południowych. Nie należy przebywać na słońcu w godzinach 12-15. Jeśli jednak musisz w tym czasie być na powietrzu, pamiętaj o nakryciu głowy. Miej także przy sobie zapas schłodzonej wody mineralnej. Pamiętaj, by nie opalać się w tych godzinach, a na odkrytą skórę stosować kremy z filtrem.

- korzystaj z upałów rozsądnie. Słoneczna pogoda nam wszystkim sprawia przyjemność, nie musisz jednak cieszyć się słońcem przebywając na nim. Bądź rozsądna i pomyśl, co dla ciebie będzie bezpieczniejsze. Prażenie się na plaży przez cały dzień, czy odpoczynek w cieniu, z dobrą ksiązką i schłodzonym napojem.

- nie przesadzaj z klimatyzacją. Pamiętaj, że zbyt szybka i zbyt duża zmiana temperatury otoczenia niekorzystnie wpływa na twój organizm. Bardzo łatwo o przeziębienie, bóle głowy czy zatok, jeśli na zewnątrz panują upały, a w aucie schładzasz temperaturę do 20-22 stopni. Klimatyzacja powinna być ustawiona nie więcej niż o 12 stopni mniej niż temperatura panująca na zewnątrz.

Czerpanie radości z lata i wakacji to również troska o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj także, by nie pozostawiać zwierząt ani dzieci w zamkniętym nagrzanym aucie. Zadbaj, by po wakacjach pozostały tylko przyjemne wspomnienia a nie konieczność biegania po lekarzach. 

2 przemyślenia na temat “5 sposobów, jak poradzić sobie z upałami”

  1. ~agata pisze:

    Super wpis, ostatnio już na szczęście te upały trochę przeszły, ale wciąż jest bardzo duszno!

  2. Szkoda, że nie trafiłem na Twoje porady kilka miesięcy wcześniej. Przyda się za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>