5 sposobów, jak poradzić sobie z upałami

Mamy upragnione lato. Patrząc na lipiec obawiałam się, że wakacje przemkną nam niepostrzeżenie i nie zdążymy nacieszyć się słońcem. Tymczasem od tygodnia mamy upały, a w Polsce przyjmuje się, że upałami nazywamy temperatury powyżej 30 stopni Celcjusza. Korzystajmy więc jak najdłużej nie tracąc przy tym zdrowego rozsądku i odrobiny wyobraźni. 

jak radzić sobie z upałami

Jak radzić sobie z upałami?

- pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu! Przy wysokich temperaturach powietrza należy przyjmować jak najwięcej płynów. Przyjmuje się, że powinno to być nie mniej niż 2 litry wody dziennie. By zapewnić sobie dodatkowe orzeźwienie wystarczy wrzucić do wody kilka listków mięty lub plasterków cytryny. Ja dodaję i cytrynę i miętę. Warto też sięgać po arbuza, który w 92% składa się z wody, a więc jeśli twoje dzieci mają już dość ciągłego picia wody, podsuń im arbuza, który, jeśli będzie powycinany w fikuśne kształty zniknie z talerza w mgnieniu oka.

- schładzaj organizm. By poczuć się rześko warto w ciągu dnia zafundować sobie chlodny prysznic, który schłodzi i orzeźwi ciało. Warto też nie wycierać się do sucha, a jedynie delikatnie osuszyć skórę i pozwolić, by woda sama swobodnie wyparowała. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystania w ciągu dnia z prysznica, warto schładzać organizm kostkami lodu, o które można poprosić nawet w restauracji czy kawiarni. Wystarczy przyłożyć jedną kostkę w takie miejsca jak nadgarstki, zgięcia łokci, kolan, czy dekolt, by poczuć natychmiastowe orzeźwienie.

- unikaj słońca w godzinach południowych. Nie należy przebywać na słońcu w godzinach 12-15. Jeśli jednak musisz w tym czasie być na powietrzu, pamiętaj o nakryciu głowy. Miej także przy sobie zapas schłodzonej wody mineralnej. Pamiętaj, by nie opalać się w tych godzinach, a na odkrytą skórę stosować kremy z filtrem.

- korzystaj z upałów rozsądnie. Słoneczna pogoda nam wszystkim sprawia przyjemność, nie musisz jednak cieszyć się słońcem przebywając na nim. Bądź rozsądna i pomyśl, co dla ciebie będzie bezpieczniejsze. Prażenie się na plaży przez cały dzień, czy odpoczynek w cieniu, z dobrą ksiązką i schłodzonym napojem.

- nie przesadzaj z klimatyzacją. Pamiętaj, że zbyt szybka i zbyt duża zmiana temperatury otoczenia niekorzystnie wpływa na twój organizm. Bardzo łatwo o przeziębienie, bóle głowy czy zatok, jeśli na zewnątrz panują upały, a w aucie schładzasz temperaturę do 20-22 stopni. Klimatyzacja powinna być ustawiona nie więcej niż o 12 stopni mniej niż temperatura panująca na zewnątrz.

Czerpanie radości z lata i wakacji to również troska o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj także, by nie pozostawiać zwierząt ani dzieci w zamkniętym nagrzanym aucie. Zadbaj, by po wakacjach pozostały tylko przyjemne wspomnienia a nie konieczność biegania po lekarzach. 

Jedno przemyślenie na temat “5 sposobów, jak poradzić sobie z upałami”

  1. ~agata pisze:

    Super wpis, ostatnio już na szczęście te upały trochę przeszły, ale wciąż jest bardzo duszno!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>